(skip this header)

Westport News

Friday, October 24, 2014

westport-news.com Businesses

« Back to Article

Thunder postpones Class LL state tournament until Thursday with Danbury boys, Staples girls leading the pack

Updated 9:10 am, Wednesday, June 4, 2014

nextprevious

  • Newtown's Jenna Calandro celebrates with coaches Doug Russell and Tara Allegretto after clearing a height of 12 feet, 1 inch to win the girls pole vault at the CIAC Class LL Connecticut Outdoor Track & Field State Championship at Danbury High School in Danbury, Conn. Tuesday, June 3, 2014. Photo: Tyler Sizemore / The News-Times
    Newtown's Jenna Calandro celebrates with coaches Doug Russell and Tara Allegretto after clearing a height of 12 feet, 1 inch to win the girls pole vault at the CIAC Class LL Connecticut Outdoor Track & Field State Championship at Danbury High School in Danbury, Conn. Tuesday, June 3, 2014. Photo: Tyler Sizemore

 

Larger | Smaller
Email This
Font
Page 1 of 1

DANBURY -- Just as it did during the FCIAC championship at the same site, thunder postponed the conclusion of the Class LL state tournament boys and girls track meet Wednesday at Danbury High School.

The meet will pick up right where it left off Thursday at 2:30 p.m. with the Danbury boys and the Staples girls currently setting the pace with 42 and 45 points through 10 and 11 events, respectively.

"All we can do at this point is tell our kids give it everything they have and let the chips fall where they may," Danbury assistant coach Nick Fraticelli said.

"I think we're in as good as a position as we could have hoped for," Staples coach Jesse McCray said. "Things seem to have been going well in our favor."

Fresh off their recent FCIAC championship on Wednesday, a meet they won by just a hundredth of a second over Ridgefield, the Hatters again lead the pack at the Class LL meet, followed by Ridgefield (36), Amity (34), Hamden (32) and East Hartford.

Fraticelli knows that Ridgefield, the team that was neck-and-neck with Danbury in the FCIAC championship, can't be counted out.

"Even though a lot of the events have been completed, this could potentially be very similar to the FCIAC championship," Fraticelli said. "We know that Ridgefield is an excellent team, and they're showing up big today as well. Hamden is still close there too."

The Wreckers' lead is a bit bigger, and they're being chased by a top-six field that also includes Glastonbury (32), Norwich Free Academy (29), Shelton (28), Ridgefield (25.33) and Fairfield Ludlowe (25.33).

"Things have been going in our favor," McCray said. "We're in position to score in the triple jump and we had Hannah (DeBalsi) winning the mile. We still have the 800, which has to be a big event for us."

jchik@newstimes.com; Twitter: @jchik17

CLASS LL track & Field

at Danbury

Boys

Team scores (through 10 events): 1. Danbury 42, 2. Ridgefield 36, 3. Amity 34, 4. Hamden 32, 5. East Hartford 31, 6. Simsbury 27.5, 7. New Britain 25, 8. Staples 19, 9. Cheshire 18, 10. Fairfield Prep 15, 11. Glastonbury 13.5, 12. (tie) Greenwich and Southington 13, 14. Shelton 11, 15. Westhill 10, 16. (tie) NFA and Manchester 9, 18. West Haven 8, 19. McMahon 6, 20. (tie) Trumbull and Xavier 5, 22. (tie) Central and Stamford 3, 24. Conard 2.

Individual results

Winner in each event and regional finishers among top six

4x800 relay: 1. Danbury (Jake Roberts, Steven Farkas, Corey Mullins, Matt Edgar) 8:08.25; 2. Ridgefield (Clint Corso, Sean Malone, Ethan Realander, Graeme Hewett) 8:11.35; 4. Greenwich (Spencer Helmrich, Mark Jarombek, Sean Clarke, Sebastian Oe) 8:17.80; 5. Staples (Luis Cruz, William McDonald, Victor Kolbin, Peter Elkind) 8:19.60; 6. Shelton (Dylan Smith, Liam Fama, Michael Lynders, Seth Shuster) 8:23.97; 4x100 relay: 1. East Hartford 42.76; 2. Danbury (Tyrice O'Connor, Cyrus Brown, Devonte Clarke, Jonathan Bartley) 43.35; 4. McMahon (Tavon Kinder, Yvens Borno, Justin Frederick, Niko Petridis) 43.77; 5. Shelton (Jostin Cobb, Kevin Block, Wadson Petithomme, Thomas Kane) 43.78; 6. Amity (Cory Ricks, Aria Mohseni, Josef Monteiro, Joshua Timpko) 44.02; 110 hurdles: 1. Stephon Henry (New Britain) 14.55; 2. Akim Moffett (Danbury) 15.30; 4. Aaron Rattley (Amity) 15.50; 5. Robert Jacowleff (Staples) 15.90; 100: 1. Fitzroy Miller (East Hartford) 11.28; 4. Austin Longi (Greenwich) 11.46; 1600: 1. Christian Alvarado (Fairfield Prep) 4:13.00; 2. William Bordash (Ridgefield) 4:15.89; 3. Austin Gilbert (Ridgefield) 4:16.24; 4. Mickey Kozak (Danbury) 4:19.05; 6. Oliver Hickson (Staples) 4:23.23; 400: 1. William Rice (Simsbury) 49.71; 2. Benjamin Feola (Amity) 50.27; 5. Joe Matera (Trumbull) 50.65; pole vault: 1. Chris Rough (Westhill) 14-6; 2. Leland Roberts (Danbury) 13-0; 5. Harold Brownfield (Amity) J12-6; 6. William Nolan (Staples) J12-6; shot put: 1. Chibueze Njoku (Cheshire) 52-7.25; 4. Lucas Goff (Ridgefield) 48-8.5; long jump: 1. Xavier Ward (Hamden) 21-5; 4. Anthony Bravo (Staples) J21-2; 5. Wadson Petithomme (Shelton) 20-11; 6. Davanty Mctavish (Central) 20-5;

Girls

Team scores (through 10 events): 1. Staples 45, 2. NFA 29, 3. Shelton 28, 4. Ridgefield 25.33, 5. Amity 24, 6. McMahon 21, 7. (tie) Central, Cheshire and Glastonbury 20, 10. (tie) Manchester and Newtown 19, 12. New Milford 16, 13. Conard 15, 14. Ludlowe 14.33, 15. Greenwich 14, 16. Danbury 13, 17. East Hartford 10, 18. Hamden 9, 19. (tie) Westhill and Norwalk 8, 21. New Britain 6, 22. Stamford 4, 23. Trumbull 2.33.

Individual results

Winner in each event and regional finishers among top six

4x800 relay: 1. New Milford (Hannah Tower, Sierra Grazia, Saige Grazia, Helen Bayers) 9:28.54; 3. Greenwich (Victoria McMahon, Mia Bonnano, Daryl Kennedy, Jennifer Goggin) 9:44.38; 4. Ridgefield (Katherine Jaminski, Kelsey Bordash, Hannah Mercorella, Hannah Fleming) 9:50.59; 5. Staples (Susannah Martin, Jamie Tanzer, Elisabeth French, Kellen Smithson) 9:56.52; 6. Amity (Dakota Kelly, Emma Tucker, Melissa Taggart, Lisa Gorham) 9:59.12; 4x100 relay: 1. Central (Clivea Baker, Kanajzae Brown, Chineka Haye, Thea Stephens) 49.62; 3. Ludlowe (Elizabeth Buckley, Kate O'Shea, Ali Johnson, Rachel Hurst) 50.46; 6. Danbury (Marissa Gonzalez, Natalie Pereira, Bridget Chiaravalle, Niema Riley) 50.57; 100 hurdles: 1. Sarah Boyd (McMahon) 15.23; 2. Tamia Taylor (Norwalk) 16.12; 4. Olivia Auray (Ludlowe) 16.54; 5. Bridget Chiaravalle (Danbury) 17.15; 6. Lauren Duhl (Amity) 17.30; 100: 1. Kanajzae Brown (Central) 12.45; 2. Zoie Reed (Amity) 12.63; 3. Niema Riley (Danbury) 12.88; 1600: 1. Hannah DeBalsi (Staples) 4:53.29 (Class LL record); 2. Laura Hergenrother (Ridgefield) 4:58.86; 2. Mia Nahom (New Milford) 5:14.88; pole vault: 1. Jenna Calandro (Newtown) 12-1 (Class LL record); 3. Laurel Bailey (Shelton) J10-6; 4. Rachel Moroknek (Ridgefield) 10-0; javelin: 1. Olivia Wiener (Staples) 118-8; 2. Stephanie Roones (Westhill) 117-6; 3. Victoria Begley (Shelton) 109-6; 4. Reece Schachne (Staples) 106-11; 5. Morgan Hartmayer (Ridgefield) 106-6; shot put: 1. Samantha Bailey (Shelton) 39-5.5; 2. Sarah Cicchetti (Greenwich) 38-3.75; 4. Amy Anyoha (Newtown) 35-2.25; 5. Samantha Stevens (Shelton) 35-1; 6. Allison Denny (Amity) 4-9.75; long jump: 1. Dana Bramble (East Hartford) 18-1; 3. Zoie Reed (Amity) 17-5; 4. Sarah Boyd (McMahon) 16-9.5; 6. Elizabeth Knoll (Staples) 16-1.5; high jump: 1. Elizabeth Lodge (Manchester) 5-4; 2. Elizabeth Knoll (Staples) 5-2; 3. Olivia Sullivan (McMahon) J5-2; 4. Bridget van Dorsten (Staples) 5-0; 6. Cameron Vazquez (Newtown) 4-10.

find businesses and local listings