(skip this header)

Westport News

Wednesday, September 17, 2014

westport-news.com Businesses

« Back to Article

High school schedule week 1

Published 9:34 pm, Tuesday, April 2, 2013
Larger | Smaller
Email This
Font
Page 1 of 1

schedule

All games start at 4 unless noted

WEDNESDAY APRIL 3

Baseball

Watertown at Ansonia, 3:30

Bunnell at McMahon, 4:15

Wilbon vs. Bullard-Havens at Veterans Memorial Park, 4:30

South Kent at Christian Heritage

Seymour at Derby, 3:30

Old Lyme at Fairfield Ludlowe

Sheehan at Fairfield Prep, 3:45

Wilbur Cros at Foran, 3:45

New Canaan vs. Harding at Beardsley Park

Barlow at Abbott Tech, 3:30

East Haven at Law, 3:45

Trumbull at Masuk, 3:45

Newtown at Staples

Norwalk at Immaculate

Shelton at ND-West Haven

O'Brien Tech vs. Wolcott Tech at Fussenich Park, 3:30

Platt Tech vs. Career at West Rock Park, 3:45

Trinity Catholic vs. Stratford at Penders Field

Lyman Hall at West Haven, 3:45

Boys golf

Amity vs. Hand at Madison CC, 3

Bassick, Central, Harding vs. Greenwich at Griffith E. Harris GC, 3:15

Ridgefield vs. Fairfield Ludlowe at Smith Richardson GC, 3:30

Cheshire vs. Foran at Grassy Hill CC, 3

Barlow vs. New Milford at Candelwood Valley, 3

Sheehan vs. Law at Orange Hills CC, 2:45

Masuk vs. Newtown at Rock Ridge CC, 3

Wilton vs. Norwalk at Oak Hills GC, 3:15

Stratford vs. Pomperaug at Heritage Village CC, 3

Weston vs. Brookfield at Sunset Hill GC, 3

Girls golf

Sacred Heart Academy vs. Bunnell at Oronoque CC, 3:15

Darien vs. Fairfield Ludlowe at Smith Richardson GC, 3

Barlow vs. Weston at Aspetuck Valley CC, 3:30

Immaculate vs. Masuk at Whitney Farms GC, 3

New Canaan vs. Trumbull at Tashua Knolls GC, 3:15

Boys lacrosse

Amity at ND-West Haven

McMahon at Danbury, 4:30

Darien at Fairfield Ludlowe, 7:30

Chaminade (NY) at Fairfield Prep

Trumbull at Fairfield Warde, 7

West Haven at Foran, 5

Wilbraham and Monson at Greens Farms Academy, 4:30

Amistad Academy at Law, 6

Norwalk at St. Joseph

North Haven at Shelton, 7:30

Trinity Catholic at Staples, 5:30

Girls lacrosse

Bunnell at Berlin, 6:15

Fairfield Ludlowe at Greenwich, 6:30

Danbury at Fairfield Warde

Lauralton Hall at West Haven, 7

Masuk at North Haven, 3:45

Darien at Norwalk, 4:30

Staples at Conard

Stratford at Watertown, 7

Wilton at Trumbull, 4:30

Softball

Ansonia at Watertown, 3;45

Bassick vs. Kolbe Cathedral at Seaside Park, 3:45

Central at ND-Fairfield

Bullard-Havens vs. Harding at Beardsley Park

Bunnell at Fairfield Warde

Christian Heritage at Greens Farms Academy, 4:15

Seymour at Derby

Fairfield Ludlowe at Brookfield, 4:15

East Haven at Foran, 3:45

Trinity Catholic at Barlow

Branford at Law

Trumbull at Lauralton Hall, 3:45

St. Joseph at Newtown

Bethel at Norwalk, 4:15

Wolcott Tech at O'Brien Tech, 3:30

Platt Tech vs. Stratford at DeLuca Field

Sacred Heart Academy at Shelton, 3:45

West Haven at Cheshire

Abbott Tech vs. Weston at Hurlbutt Elementary School

Boys tennis

Amity at Cheshire

Central at Trumbull

McMahon at Ridgefield

Bullard-Havens at Prince Tech, 3:30

Immaculate at Bunnell

Christian Heritage at Forman

Fairfield Ludlowe at Danbury

Hand at Fairfield Prep, 3:45

Fairfield Warde at Westhill

Branford at Foran, 3:45

St. Luke's at Greens Farms Academy, 4:15

North Haven at Law, 3:45

Masuk at Brookfield, 3:45

ND-West Haven at Hamden, 3:45

Kaynor Tech vs. Platt Tech at Eisenhower Park

St. Joseph at New Canaan

Trinity Catholic at Staples

Bethel vs. Stratford at Short Beach, 3:45

West Haven vs. Xavier at Watrous Park, 3:30

Girls tennis

North Haven at Amity, 3:45

Trumbull at Central

Ridgefield at McMahon

Bunnell at Pomperaug, 3:45

Danbury at Fairfield Ludlowe

Westhill at Fairfield Warde

Foran at Hand, 3:45

Newtown at Barlow, 3:45

Lauralton Hall at Weston, 3:45

Brookfield vs. Masuk at Wolfe Park, 3:45

Stratford vs. ND-Fairfield at Veterans Park, 3:45

Seymour vs. Watertown at Crestbrook Park, 3:45

Shelton at Sheehan, 3:45

New Canaan at St. Joseph

Staples vs. Trinity Catholic at Scalzi Park

Hamden vs. West Haven at Painter Park, 3:45

Boys track

Amity at Cheshire, 3:45

Bassick, Trinity Catholic vs. Fairfield Warde at Fairfield Ludlowe

Harding at Fairfield Ludlowe, 3:45

Fairfield Prep, Lyman Hall at Xavier

Nd-West Haven, Career at Branford, 3:45

Kaynor Tech, Wolcott Tech at O'Brien Tech, 3:30

West Haven at Hamden, 3:45

Girls track

Bassick, Trinity Catholic vs. Fairfield Warde at Fairfield Ludlowe

Central, Harding at Fairfield Ludlowe, 3:45

St. Joseph at Wilton

Boys volleyball

Masuk at Amity, 5:15

Central at Oxford, 3:45

Fairfield at Barlow, 5:30

Kolbe Cathedral at Wolcott Tech, 5

THURSDAY APRIL 4

Baseball

Guilford at Amity, 3:45

Ansonia at Seymour, 3:30

Bullard-Havens at ND-Fairfield

Trumbull at Bunnell, 3:30

Fairfield Ludlowe at Newtown

Fairfield Prep vs .Career at West Rock Park, 3:45

Stratford at Fairfield Warde, 3:45

Foran at Lyman Hall, 3:45

Law at Cheshire

ND-West Haven at North Haven

Shelton at Hand, 4:15

West Haven vs. Wilbur Cross at Rice Field, 3:45

Weston at Wilton, 4:15

Boys golf

Sheehan vs. Amity at CC of Woodbridge, 3

Central, Harding, Ridgefield vs. Bassick at Fairchild Wheeler

ND-Fairfield vs. Bunnell at Oronoque CC, 3

Foran vs. Guilford at Madison CC, 3

Immaculate vs. Barlow at Redding CC, 3

Law vs. Hand at Madison CC, 3

Weston vs. Masuk at Whitney Farms GC, 3

Bethel vs. Setratford at Mill River CC, 3

Wilton vs. Trumbull at Tashua Knolls GC, 3:15

Girls golf

New Canaan vs. Fairfield Ludlowe at Smith Richardson, 3

Trumbull vs. Fairfield Warde at Smith Richardson, 3:30

Boys lacrosse

New Milford at Bunnell, 7

Barlow at Immaculate, 4:15

Masuk vs. Stratford at Penders Field, 5:30

Newtown at Pomperaug, 7

Weston at Bethel, 5

Girls lacrosse

McMahon at St. Joseph

Barlow at Masuk

Newtown at Lauralton Hall

Immaculate at ND-Fairfield

Brookfield at Weston, 5:30

Softball

Amity at East Haven, 3:45

Bullard-Havens vs. Kolbe Cathedral at Seaside Park

St. Joseph at Bunnell

Fairfield Ludlowe at Stamford

Harding vs. New Canaan at Waveny Park

Staples at Barlow

Law at Mercy, 3:45

Westhill at Mausk, 4:15

Newtown at Danbury, 3:45

Oxford at Naugatuck

Stratford vs. Platt Tech at Foote Field

Shelton vs. Wilbur Cross at Blake Field, 3:45

Hand at West Haven, 3:45

Boys tennis

Central at Danbury

McMahon at St. Joseph

Wilton at Fairfield Ludlowe

Pomperaug at Barlow, 3:45

Newtown at Weston, 3:45

Darien at Norwalk, 4

Xavier vs. ND-West Haven at Yale, 3:45

Staples at New Canaan

Trumbull at Stamford

Girls tennis

Danbury at Central

St. Joseph at McMahon

Fairfield Ludlowe at Wilton

Norwalk at Darien

New Canaan at Staples

Stamford at Trumbull

Boys track

Central at Greenwich

Trumbull at Staples

Girls track

Amity at Sheehan, 3:45

Foran, Wilbur Cross at Sheehan, 3:45

Law, Career at Hand, 3:45

Cheshire at Shelton, 3:45

Trumbull at Staples

West Haven vs. Mercy at Xavier, 3:45

FRIDAY APRIL 5

Baseball

Bassick at Stamford

Central at Trinity Catholic

McMahon at Staples, 4:15

Bullard-Havens at Oxford, 3:45

Derby at Wolcott

Trumbull at Fairfield Ludlowe

Fairfield Warde at Greenwich

Masters at Greens Farms Academy, 4:30

Danbury at Norwalk

O'Brien Tech at Wamogo, 3:45

Platt Tech at Weston

St. Joseph at Ridgefield

Boys lacrosse

Branford at Amity

Trumbull at McMahon, 7

Foran at Hamden, 5

Shelton at Xavier, 4:30

West Haven vs. Wilbur Cross/Hyde/Career at Wilbur Cross

Girls lacrosse

Pomperaug at Bunnell, 7

Fairfield Ludlowe at Fairfield Warde, 7

St. Joseph at Darien

Staples at Ridgefield, 4:30

Trumbull at Stamford

West Haven vs. Berlin at Sage Park, 6:15

Softball

Seymour at Ansonia, 3:30

Stamford at Bassick

Trinity Catholic at Central

Staples at McMahon

Wolcott at Derby, 4:15

Fairfield Ludlowe at Trumbull, 3:45

Greenwich at Fairfield Warde

Westhill at Lauralton Hall

Norwalk at Danbury

ND-Fairfield vs. Weston at Hurlbutt Elementary School, 4:15

Wilcox Tech vs. Platt Tech at Foote Field

Ridgefield at St. Joseph

Boys tennis

Fairfield Prep at Amity, 3:45

Bullard-Havens at Abbott Tech, 3:45

Bunnell vs. Masuk at Wolfe Park, 3:45

Foran at Sheehan, 3:45

Immaculate at Barlow, 3:45

Law at Wilbur Cross, 3:45

Stratford at Newtown, 3:45

Capital Prep vs. Platt Tech at Eisenhower Park

Guilford at Shelton, 3:45

New Fairfield at Weston, 3:45

Girls tennis

Amity vs. Foran at Fowler Field, 3:45

Masuk at Bunnell, 3:45

Christian Heritage at Chase Collegiate

Barlow vs. Immaculate at Rogers Park, 3:45

Law at Hamden, 3:45

Brookfield vs. Lauralton Hall at Eisenhower Park, 3:45

Newtown vs. Stratford at Short Beach, 3:45

Pomperaug vs. ND-Fairfield at Veterans Park, 3:45

Wolcott at Seymour, 3:30

West Haven vs. Lyman Hall at Doolittle Park, 3:45

Weston at New Fairfield, 4:15

Boys track

Foran, Sheehan at Shelton, 3:45

Platt Tech at Law, 3:30

Wilton at St. Joseph

Girls track

Platt Tech at Law, 3:30

Boys volleyball

Darien at Amity, 5:30

Greenwich at Barlow, 5:30

Kolbe Cathedral at St. Joseph, 3:30

Ridgefield at Masuk, 5:15

Hand at Oxford

Staples at Southington, 7

SATURDAY APRIL 6

Baseball

Amity at West Haven, noon

Newtown at Ansonia, 11 a.m.

McMahon at Bethel, 11 a.m.

Bunnell at Ridgefield, 11 a.m.

Christian Heritage at Watkinson, 2

Platt Tech at Derby, 11 a.m.

Fairfield Prep at Lyman Hall, 10:30 a.m.

Career at Foran, 11 a.m.

North Haven at Law, 10 a.m.

Staples at Masuk, noon

Northwestern at Norwalk, 11 a.m.

Sacred Heart at ND-Fairfield, 11 a.m.

Cheshire at ND-West Haven, 1

Oxford at O'Brien Tech, 10:30 a.m.

Shelton at Hamden, noon

East Catholic vs. Stratford at Penders Field, 11 a.m.

Westhill at Weston, 11 a.m.

Boys lacrosse

Bunnell at Old Lyme, noon

Cheshire at Fairfield Prep, 10 a.m.

Kingswood Oxford at Greens Farms Academy, 1

Masuk at St. Joseph, 2

Newtown at Staples, noon

South Windsor at Norwalk, noon

ND-West Haven at North Haven, 2

Weston at Glastonbury, noon

Girls lacrosse

Shelton at Amity, 10:30 a.m.

McMahon at Norwalk, 7

Greens Farms Academy at Westover, 1:30

Avon at Barlow, 12:30

Brookfield at Newtown, 10 a.m.

Morgan at ND-Fairfield, 11 a.m.

Weston vs. Stratford at Penders Field, 4:30

Softball

Hamden at Amity, 10:30 a.m.

Bethel at Ansonia, 11 a.m.

Kolbe Cathedral at Central, 1

East Hampton at McMahon, 11 a.m. (DH)

Bunnell at Ridgefield, 11 a.m.

Christian Heritage at King, 1

Branford at Foran, 11 a.m.

Oxford at Barlow, 10 a.m.

Career at Law, 10:30 a.m.

Darien at Masuk, 1

Newtown at Trumbull, 11 a.m.

ND-Fairfield vs. Sacred Heart at Municipal Stadium, 11 a.m.

West Haven at Shelton, 10 a.m.

Weston at Trinity Catholic, noon

Boys tennis

New Canaan at Fairfield Prep, noon

Girls tennis

Law vs. Foran at Fowler Field, 11 a.m.

find businesses and local listings