PREP BASKETBALL
BOYS BASKETBALL

Abingdon 45, Bushnell (B.-Prairie City) 40

Aledo (Mercer County) 68, Stark County 28

Annawan 52, Cambridge-Alwood 34

Aurora (West Aurora) 60, South Elgin 46

Aurora Central Catholic 53, Ridgewood 51

Barrington 55, Schaumburg 39

Bartlett 68, Aurora (East) 57

Beecher 83, Cullom Tri-Point 55

Bensenville (Fenton) 78, Guerin 42

Bloomington 62, Champaign Centennial 40

Bolingbrook 77, Homewood-Flossmoor 73

Bradley-Bourbonnais 47, Southland, Minn. 33

Brother Rice 65, Chicago Mt. Carmel 45

Calvary Baptist 60, Springfield Lutheran 8

Carbondale 59, Marion 44

Carmel 61, Nazareth 55

Champaign Central 96, Urbana 58

Champaign St. Thomas More 75, St. Joseph-Ogden 65

Chicago (Lane) 51, Von Steuben 49

Chicago Christian 76, Illiana Christian 40

Chicago Heights (Bloom Twp.) 81, Crete-Monee 68

Chicago Uplift 67, Lincoln Park 53

Christopher 83, Goreville 73

Cissna Park 44, Clifton Central 33

Coal City 61, Peotone 58

Colfax Ridgeview 56, Downs Tri-Valley 41

Collins Academy 69, Clemente 58

Conant 53, Palatine 44

Crystal Lake South 66, Crystal Lake Central 53

Dakota 65, Pecatonica 57

Danville 73, Richwoods 59

De La Salle 58, Marmion 57

DePaul College Prep 59, St. Francis 29

DePue 33, Peoria Christian 27

Dwight 56, Momence 54

East Moline United 59, Rock Island 53

Eisenhower 94, Decatur MacArthur 91, OT

El Paso-Gridley 63, Fieldcrest 56

Eldorado 70, Edwards County 53

Erie 55, Morrison 45

Fairbury Prairie Central 51, Illinois Valley Central 45

Fenwick 75, Providence-St. Mel 40

Forreston 61, Polo 59

Fremd 57, Hoffman Estates 16

Galva 52, Monmouth United 34

Geneseo 54, Princeton 51

Glenbard North 53, Lake Park 44

Glenbard South 56, Elmhurst Timothy Christian 53

Glenbard West 61, Proviso West 53

Glenbrook North 56, Vernon Hills 47

Grant Park 58, St. Anne 55

Hardin County 51, Pope County 38

Harrisburg 52, Herrin 47

Henry 49, Putnam County 46

Hersey 55, Wheeling 48

Highland Park 56, Maine East 15

Hinsdale South 37, Leyden 30

Hope Academy 66, South Shore 47

IC Catholic 65, Walther Christian Academy 25

Illini Central 59, Maroa-Forsyth 51

Illinois Lutheran 39, Donovan 13

Indian Creek 63, Stillman Valley 25

Islamic Foundation 90, Yorkville Christian 78

Janesville Oakhill Christian, Wis. 71, Manhattan (Community Christian) 55

Johnston City 67, Hamilton County 59

Joliet Central 41, Minooka 39

Kankakee Trinity Academy 42, Romeoville Christian Academy 25

Kewanee 84, Bureau Valley 72

Lincoln Way West 66, Andrew 58

Lincoln-Way East 55, Stagg 48

Lisle 60, Wilmington 45

Lockport 47, Sandburg 26

Lovejoy 61, Royse City, Texas 43

Loyola 60, Westchester St. Joseph 59

Luther North 88, Alden-Hebron 45

Machesney Park Harlem 60, Lewistown 51

Maine West 70, Deerfield 30

Maria 102, Chicago (UNO/Garcia) Charter High School 17

Marist 56, Marian Catholic (Chicago Heights) 53

Massac County 62, West Frankfort 51, OT

Mather 59, Lake View 39

Milledgeville 70, Ashton-Franklin Center 47

Moline 61, Rock Island Alleman 51

Morgan Park 58, Elgin Academy 42

Morgan Park Academy 58, Elgin Academy 42

Mt. Carmel 68, Boonville, Ind. 59

Mt. Pulaski 45, Midwest Central 41

Naperville North 41, Naperville Central 30

Newark 74, Kirkland Hiawatha 40

Niles North 79, Glenbrook South 70

Normal Community 40, Peoria Notre Dame 36

Normal West 37, Peoria (H.S.) 32

Northridge Prep 55, Schaumburg Christian 39

Oak Forest 43, Blue Island Eisenhower 41

Oak Lawn Richards 65, Lemont 62

Olney East Richland 51, Flora 37

Orangeville 76, Freeport (Aquin) 75

Orion 59, Fulton 53

Orr 79, North Lawndale 74

Oswego 52, Plainfield North 40

Ottawa Marquette 62, Midland 9

Pekin 43, Metamora 36

Peoria Heights 61, Knoxville 27

Plainfield Central 61, Plainfield East 59

Plainfield South 42, Joliet West 37

Plano 53, Manteno 26

Prophetstown 47, St. Bede 45

Prospect 64, Elk Grove 44

Proviso East 66, Addison Trail 64

Quincy 55, Galesburg 26

Raby 69, Chicago (Urban Prep Charter/West) 67

Reavis 49, Tinley Park 47

Rich East 76, Rich South 71

Riverdale 64, Sherrard 48

Riverside-Brookfield 72, St. Edward 58

Roanoke-Benson 47, Woodland 36

Rochelle 78, LaSalle-Peru 67

Rockridge 59, Monmouth-Roseville 33

Rolling Meadows 56, Buffalo Grove 44

Romeoville 70, Oswego East 54

S. Newton, Ind. 54, Faith Christian 32

Sandwich 79, Reed-Custer 57

Schurz 59, Foreman 57

Seneca 46, Westmont 41

Senn 63, Chicago (Marine Military Academy) 56

Serena 64, Somonauk 59

South Fulton 48, Farmington 45

St. Charles East 53, Batavia 48

St. Charles North 58, Larkin 56

St. Ignatius 43, Montini 40

St. Patrick 76, Lisle (Benet Academy) 73

St. Rita 81, St. Francis de Sales 69

St. Viator 56, Woodstock Marian 33

Sterling Newman 64, Hall 53

Stockton 48, Lanark Eastland 34

Streator 59, Herscher 48

Tremont 60, Deer Creek-Mackinaw 39

Urbana University 66, Calvary Christian Academy 57

Watseka (coop) 65, Gilman Iroquois West 43

Wells 53, Chicago (Austin) 31

West Chicago 66, Glenbard East 61

Wethersfield 57, Biggsville West Central 47

Wheaton North 86, Naperville Neuqua Valley 81, 2OT

Whitney Young 68, Westinghouse 57

Winnebago 70, Oregon 39

Woodlawn 59, Chicago ACE Tech Charter 56

Yorkville 40, Sycamore 38

Zion Benton 46, Lake Forest 43

Burlington Central (MLK) Tournamet

Burlington Central 50, Kaneland 49

Elgin 52, Wheaton Academy 34

Genoa (Genoa-Kingston) 70, Hampshire 57

Marengo 63, McHenry 58

Central State Eight (CS8) Tournament

Jacksonville 51, Rochester 38

Lincoln 26, Chatham Glenwood 22, OT

Hancock County Tournament

Hamilton (West Hancock) 66, Augusta Southeastern 36

Tolono Unity 65, Illini West (Carthage) 64

ICAC Conference Tournament

Delavan 58, North Fulton 27

Illini Bluffs 80, Brimfield 33

Sangamon County Tournament
Consolation Championship

Pawnee 54, Auburn 29

Third Place

New Berlin 53, Athens 42

Championship

Pleasant Plains 45, Williamsville 42

Washington MLK Tournament

Mahomet-Seymour 59, East Peoria 37

Washington 53, Grayslake North 35

Winchester Tournament

Winchester (West Central) 47, North Greene 44

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Agape Christian vs. Joppa, ppd.

Arcola vs. La Salette Notre Dame, ppd.

Carlyle vs. Freeburg, ppd. to Jan 24.

Carmi White County vs. Fairfield, ppd. to Jan 24.

Carrier Mills vs. Thompsonville, ppd.

Casey-Westfield vs. Marshall, ppd.

Centralia vs. Cahokia, ppd.

Charleston vs. Mt. Zion, ppd.

Cisne vs. Grayville, ppd.

Clinton vs. Moweaqua Central A&M, ppd.

Collinsville vs. Belleville West, ppd. to Jan 31.

Decatur St. Teresa vs. Macon Meridian, ppd.

Dieterich vs. Farina South Central, ppd. to Jan 21.

Dupo vs. East Alton-Wood River, ppd.

Edwardsville vs. Alton, ppd. to Jan 24.

Effingham St. Anthony vs. Breese Mater Dei, ppd. to Jan 31.

Franklin vs. Mount Olive, ppd.

Galatia vs. Crab Orchard, ppd.

Highland vs. Columbia, ccd.

Lebanon vs. Bunker Hill, ppd.

Mascoutah vs. Waterloo Gibault, ppd. to Feb 10.

Mattoon vs. Taylorville, ppd.

Mendon Unity vs. Monticello, ppd.

Murphysboro vs. Benton, ppd.

Neoga vs. Cumberland, ppd.

Newton vs. Lawrenceville, ppd. to Jan 18.

Odin vs. Centralia Christ Our Rock, ppd.

Okawville vs. Trenton Wesclin, ppd.

Patoka vs. Brownstown - St. Elmo, ppd.

Pinckneyville vs. Carterville, ppd. to Jan 14.

Quincy Notre Dame vs. Sacred Heart-Griffin (Springfield), ppd. to Jan 28.

Red Bud vs. Breese Central, ccd.

Red Hill vs. Paris, ppd. to Feb 6.

Sparta vs. Anna-Jonesboro, ppd.

Staunton vs. Roxana, ppd.

Tri-County vs. Arthur-Lovington-Atwood-Hammond, ppd.

Tuscola vs. Shelbyville, ppd.

Wayne City vs. Clay City, ppd. to Jan 26.

Zeigler-Royalton vs. Sesser-Valier, ppd. to Jan 14.

Morrisonville Tournament

Carlinville vs. Nokomis, ppd.

Mulberry Grove vs. Edinburg, ppd.

Raymond Lincolnwood vs. Vandalia, ppd.

Winchester Tournament

Calhoun vs. Jacksonville Routt, ppd.

Greenfield-Northwestern vs. Barry (Western), ppd.

GIRLS BASKETBALL

Algonquin (Jacobs) 56, Crystal Lake Central 45

Argo 71, Thornton Fractional North 26

Aurora (West Aurora) 60, South Elgin 46

Aurora Christian 58, Rockford Christian Life 31

Bartlett 51, Aurora (East) 36

Belvidere North 59, Rockford Auburn 47

Bogan 51, Hyde Park 37

Calvary Christian Academy 32, Urbana University 31

Chatham Glenwood 50, Jacksonville 13

Chicago (Disney II) 41, Wells 16

Danville 54, Burlington Central 15

Downers North 44, Hinsdale South 24

Dundee-Crown 40, Huntley 33

Durand 53, Warren 34

Elgin 43, Westminster Christian 39

Evanston Township 51, Maine South 39

Glenbard South 51, Wheaton Academy 24

Grant 52, Round Lake 40

Grayslake Central 47, Wauconda 37

Gurnee Warren 54, Zion Benton 37

Hampshire 44, Prairie Ridge 36

Hersey 53, Wheeling 42

Highland Park 56, Maine East 42

Hononegah 72, Freeport 37

Illiana Christian 59, Bensenville (Fenton) 32

Johnsburg 63, Richmond-Burton 41

Lakes Community 59, North Chicago 17

LaSalle-Peru 56, Rochelle 19

Lemont 46, Oak Lawn Richards 28

Lindblom 53, Chicago Vocational 22

Maine West 70, Deerfield 30

Marian Catholic (Chicago Heights) 53, Woodstock Marian 42

McHenry 40, Cary-Grove 38

Montini 48, Loyola 40

Morris 60, Kaneland 46

Morton 50, Metamora 33

Niles North 79, Glenbrook South 73

Oswego East 74, Romeoville 17

Palatine 53, Conant 49

Plainfield Central 61, Plainfield East 59

Pope County 53, Hardin County 29

Prospect 46, Elk Grove 30

Rockford Boylan 91, Belvidere 44

Rockford East 75, Rockford Jefferson 20

Rolling Meadows 56, Buffalo Grove 43

Schaumburg 55, Barrington 46

Simeon 58, Harlan 56

St. Charles East 56, Batavia 41

St. Charles North 65, Larkin 28

Vernon Hills 53, Glenbrook North 29

York 55, St. Viator 42

Yorkville 43, Sycamore 38

Galesburg MLK Tournament

Peoria (H.S.) 46, Galesburg 34

Kewanee Round Robin

Geneseo 49, Riverdale 33

Kewanee 51, Orion 30

Washington MLK Tournament

Rich South 48, East Peoria 40

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Joppa vs. Dongola, ppd.

Lutheran North, Mo. vs. Metro-East Lutheran, ppd.

West Frankfort vs. Massac County, ppd.